*
Rodzi się pytanie jak wyobrażał sobie wojewoda Wiśniewkę jako miasto. Ponoć szerokie ulice w Wiśniewce świadczą o tym że plany rozwojowe były zapoczątkowane. Położenie nad bagnami widocznie nie przeszkadzało. Może ten problem mieli rozwiązać osiedlający się w dobrach wojewody Holendrzy.
Opisy okolicy
WIOSKA GOGOLIN – fakt czy legenda ?
***************************************************************
Są stare zapisy mówiące że kiedyś w pobliżu Wiśniewki istniała wioska o nazwie Gogolin, która zapadła się a w jej miejscu powstało jezioro o tej samej nazwie.
*Ile jest w tym przekazie prawdy, nie wiemy. Można jedynie snuć różne domysły. Wiadomo że Gogolin jest bardzo głębokim jeziorem wytopiskowym. Powstało w miejscu wielkiej bryły lodu zagrzebanej w ziemi jako pozostałość po ustępującym lodowcu. Bryła ta mogła długo przeleżeć w ziemi nie naruszona. Jednak po jej stopieniu mogło równie dobrze powstać podziemne jezioro. Ludzie o tym nie wiedząc założyli tam wioskę. Po pewnym czasie niestabilny grunt załamał się topiąc wioskę w wodach wypiętrzającego się jeziora.
Kiedy ta wersja wydarzeń mogła nastąpić ? Pewnie bardzo dawno skoro nic konkretnego nie wiadomo oprócz krótkiej wzmianki, bazującej może na jakimś odległym w czasie ustnym przekazie. Być może szczegółowa penetracja dna Gogolina mogłaby w tej kwestii coś wyjaśnić.
WYBUDOWANIE
******************************
Duże gospodarstwa chłopskie, których historii nie znamy, Jednak według przekazów ustnych istniały już w czasach napoleońskich kiedy to francuscy kawalerzyści żądali u chłopa Klóski „hopsa” dla swoich koni. Domownicy natomiast nie zrozumieli natarczywego pokrzykiwania i kiedy przynagleni zostali po nogach batem, to zaczęli posłusznie podskakiwać. Oczywiście żądanie w końcu musiało zostać spełnione.
Istniał na wybudowaniu również folwark którego ziemię wykupili tamtejsi chłopi na powiększenie lub założenie nowych gospodarstw po uwłaszczeniu i uwolnieniu z poddaństwa w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku.
POROWA
***************************
Najbardziej oddalony przysiółek naszej wsi, położony od północnej strony, niedaleko jeziora Gogolin. Nazwa związana z rowami
Zopotnia (po dołwnymu Zołpotnioł)
*************************************************
Od północnej strony Wiśniewki krótka, wąska, polna droga, ułatwiająca dojazdy gospodarzom do swoich pól. Nazwa pochodzi od położenia (za płotami). Zopotnia w dawnych czasach była częścią szerokiej drogi, biegnącej obok wioski z Potulic do Radawnicy, Krzywej Wsi i Gogolina. Przekazy ustne mówią, że tą drogą odbywały się często przegony stad bydła i owiec.
Droga do Gogolina
************************************
Z Wiśniewki do Gogolina raz w roku pędzono stada owiec, aby je tam wykąpać przed strzyżą. Taka wyprawa trwała nieraz kilka dni, ponieważ owce musiały najpierw być wykąpane, a potem wyschnąć, aby mogły o własnych siłach powrócić do gospodarzy. Niektóre osłabione sztuki przewożono na wozach.
Kympa
*********************
Dawniej wyspa na bagnie, obecnie pole
uprawne, otoczone łąką. Ślady ceramiki z wczesnego średniowiecza (wiek X i XI)
wskazują, że istniała tam osada, którą przyjąć można za kolebkę naszej wioski.
Kiedyś mieszkańcy tej bagiennej wyspy opuścili ją ze względu na trudne warunki
życia i ciasnotę. Była jednak nieraz, jako że ukryta w wysokich szuwarach,
kryjówką dla mieszkańców naszej wioski w niebezpiecznych czasach wojny.
Przekaz ustny mówi, że w czasach potopu szwedzkiego właśnie tam ukryli się niektórzy mieszkańcy Wiśniewki.
Bórek
*************************
Las położony między Wiśniewką a Krzywą Wsią. Przecina go droga między naszymi wioskami. Nazwa pochodzi od niewielkiej jego powierzchni, leży on na obszarze należącym do Wiśniewki. Za Bórkiem mieszkają gospodarze, którzy należą jedni do Wiśniewki, drudzy do Kiełpina, ponieważ
tam przebiega granica gruntów sąsiadujących wsi.
Stara polna droga do Potulic
**************************************************
Obecnie odcinkami już nieczynna i zarośnięta. Częściowo służy rolnikom jako dojazdowa do pobliskich pól. Przez setki lat była najkródszą drogą łączącą Wiśniewkę z domeną majątku w Prochach. Przekazy ustne mieszkańców Wiśniewki mówią o pańszczyźnie odrabianej w Prochach lub Potulicach. Kiedyś szeroka, służyła między innymi do przegonu stad bydła z majątku w Potulicach na rezerwowe okoliczne pastwiska aż po Jezioro Gogolin. Tą drogą dojeżdzali bryczkami lub dochodzili pieszo katolicy z Potulic do wiśniewskiego Kościoła. Droga ta straciła częściowo rację bytu, gdy położono asfalt przez Ługi i rozwinęła się motoryzacja.
Rzeczka płynąca od strony północnej naszej wsi, wpadająca do Łużanki, mająca swe początki w Porowie i Nowej Wiśniewce. Dawniej meandrująca wśród bagiennych łąk. Na niektórych odcinkach wracają łagodne meandry. W górnym swym biegu Strużka przebija się malowniczym wąwozem przez terenowe wzniesienie. Jej nurt pięknymi zakolami wije się niczym wąż wśród gęstej zieleni drzew i chaszczy.
****
W jej dawnych zakolach obok wioski została ponoć zakopana zaginiona sztabowa skrzynia wojska napoleońskiego z całą jej zawartością. Poszukiwania niektórych osób nie przyniosły jednak spodziewanego rezultatu.